Mám doma novorodenca

Autor: Zuzana Smutna | 4.2.2019 o 20:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  270x

No, vezmime si to z hľadiska, že sme sa dostali z najhoršieho von. Prišla si do nemocnice ako jedna a odchádzate dvaja. Obdarená svojim batôžkom štastia a radosti vykročíš domov. Len pozor, tu to všetko celé začína! 

Začína pre Teba ako mamu nový život. Ako by som ho charakterizovala? Zrejme ako šťastie. Proste začína naplnený život. Áno, do chvíle kým nemáš dieťa, si myslíš, že Tvoj život je super. No, od chvíle kedy sa Ti dieťa narodí, pokladáš každého kto dieťa nemá, ako osamelého človeka. Teda aspoň ja som si všimla, že to tak podvedome vnímam. 

Samozrejme to šťastie nás občas dokáže pekne vystrašiť, nedá nám spať, nevieme čo mu je, keď plače. Je to obrovská zodpovednosť, no zároveň pocit nekonečného šťastia. Áno, aj nekonečného vstávania, prebaľovania, obliekania, kojenia a nekonečných prebdených nocí. Áno, človek môže zabudnúť na svoje vyspávanie, môže zabudnúť na ,,prídem kedy chcem“, môže zabudnúť na svoj nezáväzný život. ALE už nikdy sa mu nestane, že bude sám, nikdy nebude mať pociť, že je sám. Stále bude mať svoje šťastie pri sebe, teda to každému prajem a všetko bude vidieť inak. Zrazu už nechýbajú piatkové žúrky, každý mesiac nová manikúra, pravidelné výlety do shopingov...

No, treba prísť k sebauvedomeniu... ,,ÁNO, SOM MAMA."

Stotožnenie role matky je v momente kedy sa ňou stanete nesmierne dôležité. V prípade, že vo svoju rolu neuveríte, budete blúdiť a hľadať cestu ako byť šťastná, vyrovnaná, neprepadnúť depresii. No, povedať si „ áno som mama“ nestačí. Človek to jednoducho musí cítiť vo svojom vnútri.

Verím, že každá žena toto v sebe má a skôr či neskôr to v sebe objaví. Nezúfajte, aj keď to nepríde hneď. Časom to príde a tým príde aj čas, kedy budete tá najšťastnejšia žena na svete. Treba v seba veriť, uvedomiť si kto som. Snažiť sa stotožniť s rolou matky a nezúfať ak to tak rýchlo nejde ako si myslíš. Nehádzať hneď flintu do žita, veriť vo svoje schopnosti, nenechať sa pobalamutiť ostatnými, ktorí samozrejme vedia všetko najlepšie...Chodiť von do prírody, na prechádzky a medzi ľudí. Neodmietať stretnutia, práve naopak. Tešiť sa, že sa s niekym stretneš. Toto sú moje rady ako sa nedostať respektíve ako sa dostať z depresie.

A ohľadne starostlivosti? V prvom rade je nutné a povinné ísť s novorodencom na prehliadku. Tam ti lekár všetko vysvetlí a poradí. Ako som písala v predošlom článku, poradí na pokožku krém i olejček do vody. Na pupoček čo dávať – väčšinou potierať jemne peroxidom. Čo dávať papať, predpíše umelé mlieko ak je treba. A ostatné si doma ,,vyladíš“ :D Čo sa týka ,,režimu“ – bábätku sa nesnažte robiť režim. Ono má vlastný režim a stále si ho mení podľa seba. Len sa mu prispôsobujte a všetko bude ok. Režim pravidelnosti môžeme začať tvoriť vo veku medzi 1-2 rokov. Samozrejme od narodenia sa držíme režimu dňa. Ráno vstať, papať, ísť von, spinkať, papať, kúpať, papať, spinkať atď. No, režim dňa pre dieťa nadobúda významu až keď dieťa začne chodiť, začne sa aj trošku hrať, začne vnímať svet okolo seba. Vtedy nastavujeme režim samozrejme podľa potrieb dieťaťa. Napríklad, keď vieme, že dieťa skoro ráno vstane okolo 5,00 tak o 9,00 ráno bude už ko, dáme ho spať a potom ďalej pokračujeme a malo by spať ešte 2x za deň. Ak vydrží až do obeda, tak potom stačí ak ho dáme spať 1x za deň a to na obed.

No, trošku som odbočila z témy. Téma je ,,mám doma novorodenca“ , takže užívajte si chvíle plné spoznávania jeden druhého, už nikdy sa to nezopakuje. Trpezlivosť a láska je to, čo novorodenec od Vás potrebuje.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?